Saturday Dec 21, 2024

Dieta ziemniaczana – skuteczne odchudzanie wg kilku prostych zasad dr Zimmermanna

Dieta ziemniaczana

Ziemniaki przez wiele osób są uważane, zresztą zupełnie niesłusznie, jako pokarm tuczący. Ten mylny pogląd wynika natomiast z faktu, że często są one polewane tłuszczem lub na nim smażone. Ziemniaki stanowią bardzo wartościową żywność, a w postaci diety ziemniaczanej znakomicie wpływają na spadek wagi oraz mają działanie oczyszczające. W diecie w podstawowej wersji zaleca się ziemniaki gotowane w łupinach, nie solone, podawane z sałatą lub niskokalorycznymi sosami.

Czym jest dieta ziemniaczana? Podstawowe zasady i cel diety

Twórcą diety ziemniaczanej jest dr Walther Zimmermann, dyrektor Kliniki Naturalnego Leczenia w Monachium. W późniejszym okresie wzbogacił dietę, dopuszczając korzystanie z gotowych produktów, przygotowanych na bazie ziemniaków: zupy z proszku, klusek ziemniaczanych czy puree. Według Zimmermanna, efekty spożywania takich produktów są podobne, jak w przypadku odżywiania się świeżymi ziemniakami.

Ziemniaki to znane i cenione w polskiej kuchni warzywo. Jest bardzo tanie, powszechne i przygotujemy z nich naprawdę wszystko od dań głównych przez sałatki po ciasta i desery. Są źródłem wielu cennych składników odżywczych takich jak błonnik, witaminy B i C, białko, a także sód, magnez, potas, fosfor, wapń czy żelazo, które odpowiadają za prawidłową pracę układu pokarmowego, niwelują negatywne skutki stresu, poprawiają kondycję skóry, zapobiegają skurczom mięśni a także wspomagają wzrok. Pozwala zachować smukłą sylwetkę i świetne samopoczucia bez utraty ważnych dla organizmu substancji. Ziemniaki charakteryzują się niską kalorycznością a dzięki dużej zawartości błonnika dają uczucie sytości, dzięki czemu nie odczuwamy szybko głodu i nie podjadamy. Można powiedzieć – warzywo idealne!

W trakcie diety ziemniaczanej spożywamy dużą ilość ziemniaków gotowanych na parze lub w mundurkach podawane bez żadnych dodatków, ponieważ tylko takie mają właściwości oczyszczające i odchudzające.

Dieta ziemniaczana – jakie daje efekty?

Dieta ziemniaczana pozwala oczyścić nasz organizm z zalegających w nim toksyn, a także wspomaga proces odchudzania.

W trakcie stosowania diety Zimmermanna zrzucimy ok. 300 g dziennie, choć często waga wskazuje spadek aż o 450 g. Przyczyną tego zjawiska jest duża utrata wody przy diecie, której podstawowym składnikiem są ziemniaki.

Dieta ziemniaczana pomaga usprawnić gospodarkę wodną w organizmie, co sprawia, że woda nie utrzymuje się w miejscach, w których sobie tego nie życzymy. Stosując dietę ziemniaczaną możemy w krótkim czasie schudnąć nawet do 15 kilogramów, dieta jest bardzo skuteczna w krótkim okresie, jednak po stosowaniu diety należy uważać na niepożądany efekt jo-jo. Z diety wychodzimy bardzo stopniowo i powoli, stale pilnując tego co spożywamy, a także wspomagamy się aktywnością fizyczną unikając wszelkich niezdrowych pokus.

Dieta ziemniaczana – przykładowe przepisy

Poniżej przedstawiamy kilka potraw, które świetnie sprawdzą się podczas stosowania diety ziemniaczanej. Można je dowolnie modyfikować według własnego uznania. Ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje ziemniaków do całej reszty składników.

Na śniadanie wypij pół szklanki soku grejpfrutowego, zjedz kromkę razowego chleba z twarożkiem i garść mrożonych jagód.

Obiad będzie składał się przede wszystkim z ziemniaków i tutaj proponujemy 2 dania do wyboru.

Ziemniaki w szynce

Składniki:

  • 20 dag ziemniaków
  • 3 dag wędzonej szynki
  • 2 łyżki twarożku
  • 2 łyżki chudej śmietanki
  • bazylia lub trybula
  • sok z cytryny

Ugotuj ziemniaki w mundurkach, następnie obierz je ze skórki i jeszcze ciepłe zawiń w szynkę. Przymocują ją wykałaczką. Kolejnym krokiem to zapieczenie takich zrazików w grillu. Wymieszaj twarożek ze śmietaną i posiekaną trybulą lub bazylią. Dopraw sokiem z cytryny i pieprzem.

 Sznycel z marchewką

sznycel z marchewką

Składniki:

  • 10 dag marchewki
  • 2 ziemniaki
  • 8 dag wieprzowej szynki
  • sok z cytryny
  • łyżeczka nasion kolendry
  • szczypiorek
  • 2 łyżki twarożku

Zetrzyj marchewkę na drobnej tarce, rozgnieć kolendrę i wymieszaj z nią marchewkę, sok z cytryny, twarożek i posiekany szczypiorek. Dopraw i usmaż na łyżce oliwy. Podawaj z ugotowanymi ziemniakami.

Uwaga: Do potrawy wybieraj najchudsze wędliny i mięsa.

Między posiłkami możesz zjeść owoc lub jogurt.

Kolacja w diecie ziemniaczanej natomiast może składać się z 3 ugotowanych ziemniaków, jajka na twardo, 2 łyżek twarożku, łyżeczki musztardy i szalotki lub 3 ugotowanych ziemniaków, 10 dag wędzonej ryby, 3 liści sałaty i dwóch łyżek twarożku z koperkiem.

Dieta ziemniaczana dr Zimermanna – jak działa?

Główny mit wśród diet mówi, że ziemniaki tuczą, ale czy na pewno? Dr Zimermann udowodnił, że nie kreując podstawy diety ziemniaczanej. Jak zatem działa cudowna dieta ziemniaczana?

Dieta ziemniaczana, poza jej działaniem powodującym spadek wagi, jest jednocześnie kuracją mającą duży, korzystny wpływ na przemianę materii, a w konsekwencji i na kondycję całego organizmu. Efekty stosowania diety przejawiają się w głębszym i dłuższym śnie, w czasie którego regeneruje się organizm, Ponadto, dieta poprawia wygląd i sprężystość ciała i wpływa korzystnie na cerę. Nawet ogólne dolegliwości, np. ból kończyn czy uczucie napięcia nerwowego, znacznie łagodnieją.

Właściwości odżywczych ziemniaków

Porcja 100 g ziemniaków zawiera tylko 70 kalorii. Posiłek składający się z 200-300 gram ziemniaków, daje więc uczucie sytości, ale nie tuczy. Ponadto ziemniaki są też wartościowym produktem: zawierają dużo węglowodanów, białka i błonnika. Dostarczają też duże ilości witaminy: C, B1, B2 i B6.

Efekty uboczne diety ziemniaczanej

Ziemniaki są bogatym źródłem potasu i nie zawierają związków sodu. Dlatego podczas stosowania diety dochodzi do dużego odwodnienia się organizmu. Sód (sól kuchenna) wiąże wodę w tkankach, natomiast potas ma działanie przeciwstawne – wspomaga wydalanie przez nerki.

Ziemniaki są również źródłem tzw. skrobii opornej, która jest odporna na proces trawienia w jelicie cienkim i dlatego przechodzi do jelita grubego. W okrężnicy, razem z innymi formami błonnika  pokarmowego, powiększa masę stolca i przyspiesza przechodzenie niestrawionych resztek pokarmowych przez końcowe odcinki układu pokarmowego.

Poza wysokim poziomem zawartości potasu, ziemniaki są również źródłem wapnia, wzmacniającego m.in. włókna nerwowe i mięśnie, magnezu, który korzystnie wpływa na pobudzenie przemiany materii oraz żelaza, miedzi i enzymów.

Dieta ziemniaczana – przykładowe menu na cały tydzień

Dieta ziemniaczana to wbrew pozorom dość liberalna dieta pod warunkiem zachowania umiaru i zadbania, by podstawowym składnikiem jedzenia były ziemniaki.
Na śniadanie: tylko kawa lub herbata. Ilość spożywanych ziemniaków powinna wynosić około 300 g na obiad i 200 g na kolację.

  1. Dzień 1: Ziemniaki w mundurkach z niewielką ilością masła, ponadto papryka i zielona sałata z sokiem cytrynowym i ziołami. Wieczorem zupa kartoflana przyprawiona majerankiem i do tego pomidor.
  2. Dzień 2: W porze obiadowej papka ziemniaczana rozrobiona z wodą. Duszone pomidory z tymiankiem. Wieczorem kartofle w mundurkach z odrobiną masła, sałatka z ogórków z koprem i sokiem cytrynowym.
  3. Dzień 3: Na obiad tłuszczone, wymieszane z żółtkiem ziemniaki, upieczone na blasze i polane szczypiorkiem duszonym z masłem i ziołami. Wieczorem, ponakłuwane, ugotowane ziemniaki, zapiekane następnie w piekarniku. Podawać z sosem z posiekanego ogóreczka, tartej rzodkwi, mąki sojowej i masła.
  4. Dzień 4: Pokrojone w kostkę ziemniaki z zieloną pietruszką. Do tego endywia (rodzaj sałaty) z plasterkami ogórka i sokiem z cytryny. Na kolację puree z masłem, ziołami i pomidorami.
  5. Dzień 5: Zupa kartoflana z ziołami, sałatka z liści nasturcji z sokiem z cytryny. Wieczorem ziemniaki w mundurkach z kminkiem, masłem i ziołami i sałatą.
  6. Dzień 6: Obiad jak w dzień 3 z zieloną sałatą. Na kolację pieczone ziemniaki z cykorią.
  7. Dzień 7: Na obiad papka ziemniaczana z pomidorami i ziołami, a wieczorem ziemniaki w mundurkach z zieloną sałatą.

Oprócz witamin i składników mineralnych, ziemniaki zawierają również związki podobne do insuliny. Wpływają one pobudzająco na przemianę materii i łagodzą nieżyt płuc i jelit, kaszel, a także niektóre rodzaje neuralgii. Wykazują dobroczynne działanie w schorzeniach macicy i zapobiegają kurczom mięśni.

Jak widzimy dieta składająca się z ziemniaków, wcale nie musi być niesmaczna, ani nudna. Wystarczy trochę inwencji w dobieraniu składników i poświęcenia chwili uwagi, żeby utworzyć sobie smaczny i zdrowy posiłek.

Diety Dla Kobiety

Piszemy o tym jak możesz swoje życie pozbawione energii zmienić na lepsze i cieszyć się nim każdego dnia. Piszemy o zdrowej i zbilansowanej diecie, sposobach na odchudzanie, ale także o tym jak ważna i potrzebna jest aktywność fizyczna na co dzień. Treści, które publikujemy są poparte aktualnymi badaniami, a także weryfikowane przez lekarzy i dietetyków.

One thought on “Dieta ziemniaczana – skuteczne odchudzanie wg kilku prostych zasad dr Zimmermanna

  1. Ziemniaczki najlepsze <3 :)))))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przenieś na górę