Antyoksydanty w diecie
W naszym organizmie w ciągu 1 minuty ginie i powstaje 2 mln komórek i to od nas zależy czy będą one zdrowe, czy też nie. Antyoksydanty to substancje, które pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które uszkadzają komórki organizmu, co może prowadzić do chorób i powstawania oznak starzenia się organizmu.
Czym są antyoksydanty i dlaczego są ważne?
Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, utrzymując je w stabilnym stanie i zapobiegając ich szkodliwemu działaniu na komórki. W ten sposób antyoksydanty pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób takich jak choroby serca, nowotwory i choroby neurodegeneracyjne.
Antyoksydanty są naturalnie obecne w wielu produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa, orzechy, ziarna oraz niektóre rodzaje mięsa. Mogą być również dodawane do żywności jako składniki funkcjonalne lub suplementy diety. Przykłady antyoksydantów to witamina C, witamina E, beta-karoten, flawonoidy i selen.
Wolne rodniki są jednym z największych winowajców niszczących nasze komórki. Powstają one głównie na skutek stresu.
Zbyt mała ilość antyoksydantów w naszym organizmie może powodować:
- osłabienie odporności;
- uszkodzenie nasienia (bezpłodność);
- przyspieszenie starzenia organizmu;
- a nawet zapoczątkowuje procesy nowotworowe.
Tutaj swoją rolę odgrywają antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki. Antyoksydanty w naszym organizmie występują naturalnie, ale ich odpowiednia ilość zależy przede wszystkim od naszej diety. Przeciwutleniacze utrzymują się w naszym organizmie 3-6 godzin, przez co nieprzerwanie musimy dostarczać je do naszego organizmu. Najbogatsze w przeciwutleniacze są warzywa i owoce przez co tak ważne jest ich częste spożywanie. I tutaj mamy odpowiedź dlaczego aż 5 razy w ciąg dnia (właśnie przez to, że nasz organizm nie magazynuje antyoksydantów, przez co musimy je nieustannie uzupełniać).
Każdy antyoksydant posiada tzw. współczynnik ORAC (zdolność do wchłaniania wolnych rodników).
Najbogatsze przeciwutleniacze:
- jagoda Asai – 1027 jednostek/gram;
- żurawina – 94;
- borówka – 92;
- śliwka ciemna – 73;
- śliwka – 62;
- jeżyna – 53;
- malina – 49;
- jabłko czerwone – 42;
- jabłko – 38;
- truskawka – 35.
Warto więc zadbać o obecność antyoksydantów w naszej diecie i chronić się przed niebezpiecznymi dla życia chorobami takimi jak choroby serca, nowotwory i choroby neurodegeneracyjne oraz starzeniem się organizmu, a także dla poprawy naszego samopoczucia i dobrego wyglądu.