Dieta a udar mózgu – jak zmniejszyć ryzyko za pomocą odżywiania?
Badania jasno wykazują, że istnieje związek między sposobem odżywiania a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Badanie zostało opublikowane w amerykańskim magazynie Stroke i wykazało ono, że ludzie, którzy stosowali dietę o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru byli bardziej narażeni na udar mózgu.
We wspomnianym badaniu wzięło udział ponad 100 000 osób i wyniki na tak reprezentatywnej i dużej próbie wykazały, że osoby spożywające posiłki o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru, byli o 30 procent bardziej narażeni na udar mózgu niż ci, którzy stosowali zdrową dietę. Badanie wykazało również, że osoby stosujące dietę o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru, byli bardziej narażeni na śmierć z powodu udaru.
Istnieje kilka powodów, dla których dieta może wpływać na ryzyko udaru. Po pierwsze, dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru może prowadzić do otyłości, która jest czynnikiem ryzyka udaru. Po drugie, diety o dużej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru mogą prowadzić do nadciśnienia, które jest kolejnym czynnikiem ryzyka udaru. Wreszcie diety o dużej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru mogą prowadzić do cukrzycy, która jest kolejnym czynnikiem ryzyka udaru.
Wnioski płynące z opisanego badania są jasne. Możemy znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i jego skutków jeśli zmienimy nasze nawyki żywieniowe i przełączymy się na zdrowe odżywianie. Wystarczy, że niezdrowe tłuszcze zastąpisz zdrowymi oliwami, wprowadzisz dietę opartą o warzywa, owoce i dobrej jakości ryby, odrzucisz produkty wysoko przetworzone, sól, cukier, papierosy i alkohol. Dzięki temu będziesz cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem przez długie lata.