Dieta po udarze mózgu – ogólne zalecenia
Udar mózgu to poważny kryzys do jakiego może dojść w organizmie. Mózg po udarze doznaje uszkodzenia, organizm jest mocno osłabiony, a chory najczęściej ma problemy z przełykaniem, nie ma apetytu i odczuwa złe samopoczucie. Ważna jest wówczas odpowiednia dieta dostosowana do stanu pacjenta, aby ten miał siły do stoczenia walki i powrót do sprawności.
O czym należy pamiętać komponując posiłek dla pacjenta po udarze?
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby posiłek był o odpowiedniej konsystencji pozwalającej pacjentowi na przełknięcie. Jeżeli pacjent ma poważne pacjenty z połykaniem wówczas lekarze decydują się na karmienie za pomocą sondy czyli rurki wprowadzanej przez przełyk do przewodu pokarmowego za pomocą której podawany jest pacjentowi posiłek w płynnej postaci.
Z diety osoby po udarze mózgu należy bezwględnie wyeliminować produkty słone i bogate w sód, a także zawierające dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu tłuste mięsa, podroby czy masło.
W jadłospisie osoby po udarze mózgu powinny znaleźć się wartościowe produkty takie jak: kasze, pełnoziarniste makarony, ryże, przetwory mleczne (o ile chory nie ma nietolerancji laktozy), ryby i chude mięso, nasiona, oliwa z oliwek, warzywa oraz owoce. Posiłki powinny być świeże gotowane, pieczone, a najlepiej gotowane na parze. Zdecydowanie nie zaleca się potraw ciężkostrawnych, smażonych i wzdymających.
Bardzo dobrze sprawdzą się świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe, które dostarczą wielu witamin choremu i wzmocnią go, a jednocześnie będą łatwe do podania.