Dieta wrzodowa – co jeść a czego unikać? Zasady
Dzięki postępowaniu medycznemu oraz rozwijającym się technologiom coraz więcej osób jest w stanie leczyć choroby, na które jeszcze kilka lat temu nie istniały skuteczne metody terapii. Jedną z nich jest dieta wrzodowa, która została opracowana w celu zmniejszenia bólu i zapobiegania nawrotom choroby wrzodowej.
Dieta na wrzody żołądka
Dietę wrzodową stosuje się w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Leczenie jest długie i trudne, ale przestrzegając zasad diety wrzodowej jesteś w stanie „ugasić” swój żołądek. Choroba wrzodowa dotyka najczęściej mężczyzn, którzy częściej niż kobiety nie dbają o to co i w jaki sposób jedzą. Wrzody żołądka i dwunastnicy to choroba polegająca na powstawaniu ubytków w błonie śluzowej. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, a uczucie bólu żołądku przy tym schorzeniu pacjenci określają jako pieczenie czy kurczenie.
Dieta wrzodowa jest oparta na zmianie sposobu odżywiania pacjenta w celu zmniejszenia podrażnienia żołądka i zapobiegania nawrotom choroby. Zasadniczo dieta ta polega na spożywaniu niskotłuszczowych, łatwo strawnych i bogatych w błonnik produktów. Zaleca się unikanie produktów, które drażnią żołądek, takich jak przyprawy, pikantne potrawy, napoje gazowane, kawa, herbata i alkohol.
Ponadto, dieta wrzodowa polega na spożywaniu regularnych posiłków, w małych ilościach, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kwaśnego refluksu i podrażnienia żołądka. Zaleca się również jedzenie wolno i dokładne przeżuwanie, aby pomóc w trawieniu pokarmu.
Przyczyny powstawania wrzodów
Do przyczyn należy przede wszystkim zaliczyć stres jako czynnik mający największe znaczenie w tworzeniu się wrzodów. Szybki tryb życia oraz nadmierny stres sprzyja wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, dlatego ważna jest zmiana stylu życia na spokojniejszy i zadbanie o siebie. Szczególnie niesprzyjające jest szybkie spożywanie posiłków. Pośpiech podczas tej czynności jest szczególnie niewskazany.
Kolejnym istotnym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy jest zażywanie niektórych leków, a także obecność bakterii Helicobacter, która powoduje nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia oraz osłabia ścianki żołądka, które są wówczas podatne na zranienia.
Palenie papierosów i picie alkoholu zdecydowanie sprzyjają powstawaniu wrzodów. Przy wrzodach należy bezwzględnie porzucić te używki, warto dopisać do nich również kawę, która zakwasza pH żołądka i sprzyja rozwojowi bakterii Helicobacter Pyroli.
Nie należy również przesadzać z objętością posiłków za to pilnować, żeby posiłek był zdrowy i bogaty w witaminy, a także, aby był spożywany o stałych porach. Nie tylko istotne jest w tej diecie co jemy, ale w jaki sposób to robimy. Pamiętajmy o tym podczas stosowania diety wrzodowej.
Zasady diety wrzodowej
- Posiłek powinien zawierać wszystkie możliwe wartości odżywcze. Wyklucz ze swojej diety posiłki typu fast food, które nie zawierają praktycznie żadnych wartości odżywczych. Smażone posiłki zastąp posiłkami gotowanymi (najlepiej na parze).
- Posiłki spożywaj o stałych porach i w niewielkich ilościach. Zbyt obfite posiłki spowodują ból żołądka lub dwunastnicy i je podrażnią.
- Zrezygnuj z żywności wysoko i średnio przetworzonej, zastąp przeciery ze słoiczków i konserwy świeżymi warzywami i owocami.
- Niektóre produkty, które są polecane w diecie wrzodowej, np. chude mięso, ryby, jajka, produkty mleczne, chleb pełnoziarnisty, kasze, ryż, makarony i owoce i warzywa o niskiej zawartości kwasu. W celu zmniejszenia ryzyka powstawania kwaśnego refluksu, zaleca się również spożywanie produktów z dużą zawartością wody, takich jak melony, arbuz i ogórki.
- Usuń ze swojego jadłospisu produkty ciężkostrawne i wzdymające jak np. rośliny strączkowe.
- Definitywnie zapomnij o papierosach, alkoholu czy kawie. Unikaj także mocnej herbaty oraz ostrych przypraw.
- Staraj się nie spożywać posiłków zbyt gorących, a także zimnych.