Głodówka przerywana i jednodniowa. Nowa moda w odchudzaniu
Głodówka towarzyszyła ludziom od wieków, zarówno z powodu braku pożywienia jak i w celach oczyszczenia organizmu. Nasz organizm z brakiem pożywienia radzi sobie więc bardzo dobrze i jest przystosowany ewolucyjnie do tego, że pożywienie nie zawsze jest dostępne. Dziś często wraca się do tego narzędzia, aby przeprowadzić detoks organizmu czy w celu utraty zbędnych kilogramów. Moda na głodówkę zyskuje coraz większą popularność. Sprawdźmy więc czy jest ona zdrowa i dzięki niej osiągniemy efekty, które nas zadowolą.
Głodówka przerywana – dlaczego jest popularna?
Idea postu jest znana jeszcze z czasów początku Chrześcijaństwa. Wówczas w okresie Wielkiej Nocy na wzór poszczącego przez 40 dni Chrystusa na pustyni chrześcijanie rezygnowali z piątkowych posiłków. Dziś głodówki prowadzi się w zupełnie innych celach, ale mechanizm jest podobny i polega na okresowym wstrzymywaniu się od przyjmowania posiłków.
Badania wskazują, że zastosowana w rozsądny sposób kuracja głodówkowa skutecznie oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Wzmacnia również system immunologiczny i aktywizuje nasz organizm do walki z różnymi dolegliwościami. Znacznie poprawia się też wygląd skóry – cera staje się bardziej jędrna, gładka i zaróżowiona. Badania wskazują również, że głodówka poprawia wrażliwości na insulinę, wspomaga utratę masy ciała, zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia funkcje mózgu.
W porównaniu do innych diet, głodówka to dieta niezwykle prosta stąd jej niesłabnąca popularność. Jest też niezwykle elastyczna, dzięki czemu możemy dostosować ją do naszego trybu życia i naszej codzienności. W przeciwieństwie do restrykcyjnych diet, które mogą prowadzić do niezdrowych nawyków i zaburzeń odżywiania, głodówka przerywana jest często postrzegana jako bardziej zrównoważony sposób na utrzymanie zdrowego stylu życia w dłuższej perspektywie.
Jednodniowa głodówka – jak to działa i dla kogo jest odpowiednia?
Jednodniowa głodówka, jak sama nazwa wskazuje, to forma postu, która polega na całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia przez pełny dzień. Stosowana jest zarówno ze względów zdrowotnych, jak i duchowych.
Podczas jednodniowej głodówki ciało musi poradzić sobie z brakiem dostarczenia kalorii. To powoduje, że wywołamy w nim przejście w tryb „głodowy”, który zmusza go do spalania zapasów tłuszczu jako źródła energii. Proces ten wspomaga utratę masy ciała.
Jednodniowa głodówka będzie idealna dla osób, które nie są obarczone żadnymi problemami zdrowotnymi. Głodówka jest bowiem niebezpieczna dla osób chorujących na cukrzycę i nie powinna być przez nie stosowana. Nie jest także polecana osobom cierpiącym na choroby serca czy zaburzenia odżywiania, a także kobietom w ciąży, karmiącym piersią, dzieciom i osobom w podeszłym wieku.
Jeżeli chcesz sprawdzić czy ten sposób odżywiania jest dla Ciebie musisz uzbroić się w ogromną ilość silnej woli, aby nie ulec pokusom zarówno w trakcie trwania głodówki jak i po niej, aby nie rzucić się na jedzenie po okresie postu.
Głodówka jednodniowa a kawa: czy jest to bezpieczne połączenie?
Czarna kawa nie zawiera żadnych kalorii, dlatego jedna filiżanka czarnej kawy bez cukru jest dopuszczana w trakcie trwania postu.
Kawa, jako źródło kofeiny, może pomóc zredukować uczucie głodu i zwiększyć poziom energii, co może być pomocne dla niektórych osób podczas głodówki. Jednak kofeina ma również działanie moczopędne, które może prowadzić do odwodnienia jeśli nie zostanie zrównoważone odpowiednim spożyciem wody.
Ponadto, niektóre osoby mogą odczuwać negatywne skutki spożywania kawy na czczo, takie jak podrażnienie żołądka czy nerwowość i uczucie lęku.
Ile można schudnąć na głodówce? Jakie może dać efekty?
Podczas krótkotrwałych postów, takich jak jednodniowa czy trzydniowa głodówka, można liczyć na utratę od 0,5 do 2 kilogramów. Jednak większość tej utraty masy ciała wynika z utraty wody, a nie spalania tłuszczu.
W przypadku długotrwałych postów takich jak np. głodówka 10-dniowa, utrata masy ciała może być znacznie większa i wynieść nawet ok. 6-8 kg. Ale pamiętaj, że znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedożywienie, osłabienie, niedobór elektrolitów czy problemy z sercem a także do efektu jo-jo, który sprawi, że szybko wrócimy do wcześniejszej wagi albo jeszcze ją zwiększymy.
Głodówka – o czym warto pamiętać?
Głodówka nie jest wymagająca logistycznie, ale jest dietą trudną dla naszej głowy. Mózg dopomina się kalorii, dlatego jest to dieta, dzięki której będziemy mogli poćwiczyć silną wolę i odporność na pokusy. Najtrudniejsze są drugi i trzeci dzień – wtedy zwykle przychodzi kryzys. Jednak nie warto poddawać się zbyt szybko. W niedługim czasie poczujesz przypływ energii i zapomnisz o głodzie. Kiedy minie ten czas możesz być pewna, że pozostały czas szybko i bezboleśnie miną.
Nie rzucaj się na głodówkę z dnia na dzień. Do tego należy przygotować wcześniej organizm ograniczając spożywane kalorie. Z kolei po zakończeniu głodówki, musisz uważać na nadmiar apetytu, który może spowodować efekt jo-jo. Zwracaj uwagę na to co jesz i jakie produkty wybierasz. Stale kontroluj swoją wagę.
16 lipca 2023 at 18:35
Nie jestem przekonana do pomysłu z głodzeniem się…