Typy sylwetki według ajurwedy. Co jeść, żeby nie tyć?
Ajurweda, tradycyjna indyjska medycyna, od wieków służy ludziom w poszukiwaniu harmonii ciała i ducha. Jednym z fundamentalnych pojęć ajurwedyjskich jest teoria dosz – trzech podstawowych energii (Vata, Pitta, Kapha), które stanowią każdy organizm i determinują jego charakterystyki fizyczne, emocjonalne oraz mentalne. W ajurwedzie mówi się, że idealna równowaga tych trzech dosz jest kluczem do zdrowia i samopoczucia.
Nie chodzi tutaj jedynie o aspekty ducha i umysłu – dosze mają bezpośredni wpływ na budowę ciała, a przez to również na nasze potrzeby żywieniowe. Każdy typ sylwetki (czy to dominująca Vata, ognista Pitta czy stabilna Kapha) posiada unikalne właściwości, które wpływają na proces trawienia, metabolizm i reakcje na różne składniki odżywcze.
W tym artykule przybliżymy ideały ajurwedyjskie dotyczące typów sylwetek oraz zalecenia żywieniowe dla każdej z nich. Pozwoli to zrozumieć, jak dobrać dietę zgodnie z własnym „doszowym” profilem, by osiągnąć stan wewnętrznej równowagi i zdrowia i cieszyć się zdrową sylwetką bez uczucia ciężkości.
Sylwetka kapha – tyjesz głównie w biodrach
Na co dzień jesteś radosna i pogodna, ale szybko przybierasz na wadze przede wszystkim w udach i biodrach. Twoja cera ma skłonność do przetłuszczania się, a Twoje włosy są grube, błyszczące z tendencją do szybkiego przetłuszczania się. Potrafisz zachować do wszystkiego dystans, nie narzekasz na przypływ i odpływ energii – przez cały czas czujesz się tak samo. Trudno jest Cię wyprowadzić z równowagi i masz dobrą pamięć.
Według indyjskiej ajurwedy jesteś typem kapha. Osoby z tym typem są spokojne, unikają konfliktów. Zwykle są grubokościste. Trawienie i przemiana materii przebiega u nich wolno, mają więc skłonności do tycia.
Idealna dieta dla sylwetki kapha
- Zjadaj codziennie jeden duży i syty posiłek i dwa mniejsze.
- Dokładnie połowę Twojej diety powinny stanowić zielone owoce i warzywa, np. sałata, jabłka, kalarepa, fasolka szparagowa, 40% menu powinny stanowić produkty bogate w węglowodany, np. pieczywo, płatki śniadaniowe a 10% produkty bogate w białko i tłuszcz, takie jak mleko i jego przetwory, jajka, ryby, orzechy i nasiona.
- Zrezygnuj z produktów zawierających dużo cukru – słodyczy i owoców egzotycznych takich jak banany, daktyle czy figi.
- Do potraw dodawaj przyprawy poprawiające trawienie, np. pieprz kajeński, curry, musztardę czy imbir.
- Produkty, które pomogą Ci spalić tłuszcz to: kiełki, szparagi, zielona fasolka, zielona papryka, brokuły, sałata, kapusta, kiwi.
Przykładowy jadłospis dla sylwetki kapha:
Śniadanie:
– Tost z plasterkiem topionego sera, 6 dag nasion słonecznika, 10 dag winogron, filiżanka zielonej herbaty
Obiad:
– 45 dag sałaty, 6 dag grzanek, 10 dag tuńczyka z puszki, łyżeczka octu balsamicznego. Do tego 25 dag zielonych warzyw (surowych lub ugotowanych najlepiej na parze).
Kolacja:
– 45 dag zielonych warzyw (np. brokuła, zielonej papryki, pora) uduszonych na patelni w 2 łyżkach oliwy. Do tego 8 dag ugotowanego ryżu, wymieszanego z 25 dag czarnej fasoli (ugotowanej lub z puszki).
Sprawdź także: Hinduski detoks – poznaj jego zasady
Sylwetka pitta – tyjesz głównie na brzuchu
Jeśli tyjesz to najpierw jest to widoczne w okolicach talii. Twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jesteś wulkanem energii i chętnie znajdujesz się w centrum uwagi. Charakteryzujesz się pewnością siebie i znasz swoją wartość, łatwo nawiązujesz relacje. Stres bardzo źle na Ciebie wpływa i od razu odczuwasz jego skutki. Lubisz chłód – najlepiej czujesz się w okresie jesiennym i zimowym. Śpisz głęboko i bardzo rzadko budzisz się w nocy.
Według indyjskiej ajurwedy jesteś typem pitta. Osoby w tym typie mają średnią budowę ciała. Rzadko miewają tendencję do tycia, ponieważ przemiana materii u nich przebiega bardzo szybko. Przybierają na wadze tylko wtedy kiedy mają napady wilczego apetytu i jedzą bez opamiętania, np. zajadając stresy, z którymi gorzej sobie radzą.
Idealna dieta dla sylwetki pitta
- Zjadaj codziennie 3 średniej wielkości posiłki. Unikaj wszelkich przekąsek i podjadania między posiłkami.
- Usuń ze swojego jadłospisu dania smażone, imbir i czosnek.
- Dobrze na Ciebie wpłyną produkty o gorzkawym smaku, np. szpinak czy bakłażan. Dodawaj do potraw czarny pieprz, miętę i koper włoski – zwiększą Twoją odporność na stres i zapobiegną napadom wilczego apetytu.
- 50% twojego pożywienia powinny stanowić węglowodany (pieczywo, płatki śniadaniowe, ryż, kasze), 35% jadłospisu czerwone owoce i warzywa (np. pomidory, truskawki, buraki, czerwona papryka) a 15% to produkty pochodzenia zwierzęcego z dużą ilością białka (mleko i jego przetwory, jajka, mięso, ryby).
- Produkty, które pomogą ci spalić tłuszcz to czerwona cebula, jabłka, maliny, wiśnie, śliwki, jagody czerwone, winogrona.
Przykładowy jadłospis dla sylwetki pitta
Śniadanie:
– 35 dag płatków owsianych, 230 ml mleka (zwykłego lub roślinnego), 15 dag malin (mogą być mrożone)
Obiad:
– 350 ml zupy krem z zielonego groszku, 4 krakersy lub 2 kromki pieczywa chrupkiego, 15 dag sałaty, 25 dag czerwonych warzyw (np. papryki lub pomidora) z dodatkiem 2 łyżek oliwy i 1 łyżeczki octu balsamicznego. Na deser 10 dag czerwonych winogron.
Kolacja:
– 12 dag pieczonego łososia, 20 dag czerwonej fasoli, 10 dag sałaty polanej sosem z 2 łyżek oliwy i 1 łyżeczki soku z cytryny
Sylwetka vata – jesteś szczupła, ale miewasz wystający brzuch
Nie lubisz być w centrum uwagi i wolisz pozostawać w cieniu. Twoja skóra jest raczej sucha ze skłonnością do pękania a włosy matowe i słabe. Łatwo wyprowadzić cię z równowagi, twój nastrój często się zmienia. Miewasz przypływy i odpływy energii – raz chcesz podbijać świat, a innym razem marzysz o izolacji i świętym spokoju. Zamęczasz się myślami, masz tendencję do zamartwiania się co powoduje u ciebie duży stres, który mocno się wykańcza. Dobrze się czujesz w ciepłych temperaturach. Umiesz dostosować się do oczekiwań innych.
Według indyjskiej ajurwedy jesteś typem vata. Osoby, u których przeważają cechy vata mają zwykle drobną budowę ciała i zazwyczaj pozostają szczupłe. Jeśli zdarzy im się przytyć to szybko wracają do prawidłowej wagi. Mają jednak skłonność do wzdęć i zaparć. Dobrze odnajdują się w każdej sytuacji, ale płacą za to dużą nerwowością.
Idealna dieta dla sylwetki vata
- Najszybciej schudniesz jeśli będziesz jeść niewielkie lekkie posiłki co 3-4 godziny. Unikaj ciężkich sosów i gorzkich potraw.
- Dania gotuj z dodatkiem kopru włoskiego, kolendry, kurkumy i pietruszki. Przyprawy te sprzyjają usuwaniu nadmiaru wody z organizmu zmniejszając opuchlizny. Zapobiegają również zatwardzeniom i wzdęciom.
- Twój jadłospis powinien być podzielony mniej więcej po równo na: węglowodany, produkty mleczne i rybno-mięsnye oraz na warzywa i owoce (np. kukurydza, groszek, żółta papryka, banany, melony, grejpfruty, żółta soczewica)
Przykładowy jadłospis dla sylwetki vata
Śniadanie:
– 150 ml odtłuszczonego jogurtu z dodatkiem 10 dag żółtych owoców egzotycznych, np. ananasów i bananów
Obiad:
– 45 dag sałaty, 1 jajko na twardo, 12 dag kiełków fasoli mung z dodatkiem 2 łyżeczek oliwy z oliwek i 1/2 łyżeczki octu balsamicznego. Do tego 4 krakersy albo 2 kromki pieczywa chrupkiego i 200 ml chudego mleka
Kolacja:
– 5 dag makaronu, 10 dag gotowanego mięsa wołowego i 10 dag sosu pomidorowego. Do tego 45 dag sałaty, 10 dag pokrojonej w paski żółtej papryki polane sosem z 2 łyżeczek oliwy i 1/2 łyżeczki octu.